Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin do regularnego zdobywania wiedzy m.in. poprzez udział w szkoleniach w zakresie środków ochrony roślin. Okres zimowy jest do tego znakomitą okazją. W tym czasie jednostki prowadzące taką działalność organizują szkolenia, których programy uwzględniają wszystkie istotne zagadnienia dotyczące wymagań integrowanej ochrony roślin, środków ochrony roślin oraz ograniczania ryzyka związanego z ich stosowaniem. Uczestnicy szkoleń, poza wiedzą i wymianą poglądów, uzyskują również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.


Główny Inspektorat zachęca również, przed rozpoczęciem prac wiosennych, do zadbania o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do stosowania środków ochrony roślin. Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, bezpiecznej dla ludzi, zwierząt i środowiska wymaga zastosowania sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu weryfikowana jest podczas przeprowadzanych okresowo badań technicznych. Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia ( dokument potwierdzający zakup sprzętu – faktura, paragon ), a kolejne – w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych – co 3 lata. Kalibracji sprzętu musi dokonać samodzielnie jego użytkownik.


W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemiologicznego zawieszone zostały obowiązki posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie środków oraz badanie sprzętu do stosowania środków ochrony roślin przez producentów rolnych. Jednak z uwagi na zauważalną poprawę sytuacji epidemiologicznej należy oczekiwać przywrócenia ww. obowiązków. W przypadku zniesienia stanu zagrożenia epidemiologicznego czas na uzupełnienie kwalifikacji w zakresie szkoleń oraz przeprowadzenie badań sprzętu będzie wynosił 30 dni.

Zachęcamy producentów rolnych do udziału w szkoleniach oraz przeprowadzenia badania sprzętu.

 

Szkolenie