21 czerwca obchodzony jest V Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów.

Jest to inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zabezpieczenia domów i mieszkań przed włamaniami. Wydarzenie jest organizowane przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (European Crime Prevention Network) przy Komisji Europejskiej, we współpracy z Europolem, i odbywa się w ponad 20 państwach Unii Europejskiej.

W Polsce wydarzenia te będą skoncentrowane w dniu 21 czerwca, jednak w praktyce odbywać się będą przez cały okres wyjazdów wakacyjnych, a zaangażowana w nie będzie w szczególności Policja. Działania Policji będą polegały m.in. na rozpowszechnianiu materiałów wskazujących sposoby zabezpieczenia nieruchomości przed włamaniami, w tym na stronach internetowych Policji, w lokalnych mediach oraz poprzez kontakty ze społecznościami lokalnymi, np. w formie pikników z udziałem funkcjonariuszy Policji.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą w języku polskim dotyczącą zapobiegania włamaniom do mieszkań. Można ją znaleźć pod tym linkiem: PL_paper domestic burglary

V Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów