Komenda Powiatowa Policji w Kutnie

Trudne zimowe warunki i poranna gołoledź wymagają od kierowców i pieszych zachowania szczególnej ostrożności. Opady śniegu, mżawka i temperatura oscylująca w granicach 0 °C sprawia, że jezdnie i chodniki stają się śliskie. Policjanci apelują o szczególną ostrożność.

Mżawka i śnieg w temperaturze w okolicy 0 stopni powodują gołoledź na drogach i chodnikach. Dochodzi do tego zalegające błoto pośniegowe, które stanowi dodatkowe utrudnienie zarówno dla kierujących pojazdami jak i pieszych. Takie warunki drogowe wymagają od uczestników ruchu drogowego szczególnej ostrożności, a niekiedy i umiejętności radzenia sobie w przypadku poślizgu pojazdu. Pamiętajmy, aby zachować spokój i jechać z prędkością dostosowaną do warunków pogodowych i drogowych, pamietając o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu. Jeśli dojeżdżamy do pracy samochodem lub wybieramy się na zaplanowane na konkretną godzinę spotkanie, warto wyruszyć kilka minut wcześniej niż zwykle i jadąc z mniejszą prędkością dojechać bezpiecznie do celu podróży.

Ponieważ chodnik może być oblodzony i śliski, piesi powinni zachować czujność, aby uniknąć upadku. Zbliżając się do przejść dla pieszych, upewnijmy się, czy pojazd znajduje się w odpowiedniej odległości i ma szanse wyhamować aby dać nam możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni. Nie wchodźmy na przejście w ostatniej chwili, a tym bardziej nie przebiegajmy przez drogę tuż przed nadjeżdżającym pojazdem.

Apelujemy o ostrożność na jezdni i chodnikach. Pamiętajmy, aby zmniejszyć prędkość jazdy. W takich warunkach nie trudno o utratę panowania nad autem i poślizg. Zachowajmy też odpowiednią odległość od aut jadących przed nami, aby w przypadku nagłego hamowania nie doszło do zderzenia. Pieszym przypominamy o zachowaniu ostrożności podczas wchodzenia na pasy, najpierw należy rozejrzeć się czy nie nadjeżdżają auta. 

kom. Edyta Machnik