Komenda Powiatowa Policji w Kutnie

Wakacje w pełni i wielu z nas korzystając z jednośladów wyrusza na rowerowe wycieczki. Policjanci prowadząc działania „Bezpieczne wakacje” wciąż odnotowują zdarzenia drogowe, w których uczestniczyli rowerzyści. Wsiadając na rower należy pamiętać o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Miłośnikom jednośladów przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.

Rowerzysta ma obowiązek:

  • poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  • chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach: – kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat; – kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry; – warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła; W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
  • jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
  • czepiać się innych pojazdów,
  • jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.                                                                                                                                     

Przestrzeganie przepisów i zasad ruchu drogowego oraz kultura i szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się po drogach nie tylko rowerzystom, ale również kierującym innymi pojazdami oraz pieszym.

podkom. Edyta Machnik